Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidla a regulace – otevřený dopis ministryni školství Kateřině Valachové

20. 04. 2017 12:48:45
Vážená paní ministryně, dnes jsem doprovázel syna k přijímacím zkouškám na víceleté gymnázium a uvědomil jsem si, jak se doba proměňuje.

V minulosti Kalusova vláda odmítala všechny regulace jako zbytečné omezování trhu. Ve skutečnosti však tehdejší vláda odmítala zavedení potřebných pravidel - norem - zákonů.

Dnes jsou vytvářeny zákony, o kterých autoři tvrdí, že jsou „narovnáváním pravidel“. Jedná se však o regulace, jejichž užití je velmi často účelové. Jinými slovy, vyhovuje především určité skupině osob a v konečném důsledku křiví pravidla – obecně přijaté normy.

Současné zákony, kterými se řídí přijímací řízení na víceletá gymnázia, jsou skrytou směsí pravidel a regulací. Vím, že se to děje i v jiných oborech, ale ve školství, které vychovává příští generace, to považuji za chybu dvojnásobnou.

Každý student má možnost podat přihlášku na dvě školy. Písemné přijímací zkoušky jsou jednotné, tedy pro všechny stejné. To je jasné, všeobecně platné pravidlo. V další části pokynů zjistíte, že v případě, kdy se student hlásí na dvě školy, je mu do výsledků započítán lepší výsledek z obou zkoušek. Celý aparát jednotné zkoušky tak ztrácí svůj význam, protože pokud dítě chce jít na jednu vybranou školu, nedělá na této vybrané škole dva pokusy, ale jen jeden, a je tím diskriminováno. Jedná se tedy o skrytou regulaci, která nutí rodiče, aby dítě přihlásili i na školu, na kterou nechce, jen proto, aby dosáhlo srovnatelných podmínek. Nic proti dvěma pokusům, ale ať dva pokusy dělají všechny děti, tedy i ty, které se hlásí jen na jednu školu.

Zákon rovněž pamatuje na děti, které trápí různé poruchy - dysfunkce. A tak když dítě přinese od lékaře potvrzení, že trpí dysfunkcí, dostane k času vymezenému na konání zkoušky o 1⁄2 hodiny navíc. Tady už se jedná o čistou regulaci ve prospěch hendikepovaných dětí. V zásadě je to pochopitelné. Problém je však v tom, že při dnešní vyspělosti medicíny můžete nějakou dysfunkci najít téměř u každého dítěte a regulace tak pozbývá smyslu. Dítě, které by bez odhalení své dysfunkce bez problému prošlo vzdělávacím systémem, je dáno na roveň těm skutečně postiženým, takže samotné zvýhodnění najednou nedává smysl a zkouška nenabízí reálný obraz o schopnostech dítěte.

Podle mého soudu by mělo větší význam zohlednění dysfunkce až při hodnocení testu, neboť by na stole byly skutečně porovnatelné výsledky, což nyní nejsou.

Výsledkem „spravedlivé“ jednotné písemné přijímací zkoušky je, že o přijetí na vybranou školu spolu soutěží srovnatelné děti, z nichž některé mají na napsání zkoušky jeden pokus v řádném čase a jiné díky intervenci rodičů mají dva pokusy a na každý pokus mají o 1⁄2 hodiny déle.

Toto jsou perspektivy, které otvíráme našim dětem.

Vážená paní ministryně, žádám Vás proto o vysvětlení a případnou revizi příslušných ustanovení školského zákona.

Děkuji

S pozdravem Tomáš Hodek

Autor: Tomáš Hodek | čtvrtek 20.4.2017 12:48 | karma článku: 24.18 | přečteno: 833x

Další články blogera

Tomáš Hodek

Mám rád tuto zem

Od sametové revoluce v roce 1989 již vyrostla nová generace, která není zatížená nesvobodou vyplývající z diktátu vlády jedné strany. Můžeme pozorovat, že v jednání a chování lidí se již velmi podobáme společnostem západní Evropy.

23.11.2016 v 9:17 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 307 | Diskuse

Tomáš Hodek

LÉČBA KOMPOSTEM - otevřený dopis ministru zemědělství Marianu Jurečkovi

Vážený pane ministře, od roku 2004 se aktivně zabývám problematikou bioodpadů a kompostování. Již v té době bylo odborníky deklarováno, že nedílnou součástí řešení musí být spolupráce se zemědělci.

7.10.2016 v 0:00 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 109 | Diskuse

Tomáš Hodek

Pan prezident nelže, jen neříká celou pravdu.

Selektivní sdělování informací je jednoduchý obtížně napadnutelný a zároveň velmi účinný nástroj pro ovládání mas. Většina z nás čte hlavně titulky a na hlubší zkoumání reality zcela jednoduše nemá nebo si nechce udělat čas. Svět se nám zplošťuje do plochých obrazovek jedniček a nul. Snadno se pak může stát, že jedno tvrzení je pravdou i lží zároveň a tady začínají labužnické hody pro každého manipulátora. Co se s tím dá dělat? Snad jedině nabídnout rozšířený pohled a doplnit chybějící informace. A to je moje motivace k napsání tohoto blogu.

3.12.2014 v 10:00 | Karma článku: 24.01 | Přečteno: 1711 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Má ANO dobrou základnu pro realizaci snů ?

Nejsem politický analytik,ale vidím začínající boj v hnutí ANO. Babiš dobře předpověděl tento vývoj a zajistil si jakési právo Veta při tvorbě kandidátek. Jistě mu to ostatní klasické strany vyčtou,ale budou plakat na cizím hrobě.

23.6.2017 v 15:54 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 257 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ? - II.

Byl jsem zařazen do sekty Rusofilů a dopisovatelů do ruských agentur, Tato skupina houstne a je tam zasouváno pořád více lidí.Celý náš problém v Česku je jednoduchý. Chybí nám symboly a motivace.Masaryk nás již netáhne .

23.6.2017 v 10:46 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 436 | Diskuse

Karel Trčálek

Agenti Člověka v tisni, placeni Norskem, hlasi: „Pozor na Větvičku!"

Sakra, už zase si dovoluji polemizovat s poněkud, jako vždy, přepjatým blogerem roku. Můžete se to ještě tady vůbec? Nebo budu taky zlikvidován jako nevhodná osoba? Označen za parazita? Ale proč bych nemohl taky napsat pravdu?

22.6.2017 v 18:39 | Karma článku: 27.84 | Přečteno: 2266 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ?

Určitá část naší politické scény již jen papouškuje řeči o ruské agresi a nebezpečí.TV Zoom Prima zařadila do vysílání dokument amerického režisera Olivera Stone s názvem" Svět podle Putina". Je to jistě značná odvaha .

22.6.2017 v 12:35 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Ladislav Větvička

Agenti Člověka v tisni, placeni z Norska hlasi: blogy na iDnesu su nenavistne

Sudružky a sudruzi. Obdrželi zme prachy z ciziny, tuž za to vytvořime jakysik nenavistny material. Konec koncu, přesně to se od nas, multykulturnich hejfriťaku očekava.

22.6.2017 v 11:11 | Karma článku: 48.63 | Přečteno: 13203 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 827
Občan, který věří, že odpovědnost a ohleduplnost je znakem moderního životního stylu. Představitel občanského sdružení Ekodomov, ve kterém se práce stává koníčkem www.ekodomov.cz :-). Manžel skvělé a trpělivé ženy. Otec tří dětí.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.